۱۳۸۹/۰۷/۲۷

کشکی کشکی

بدون هیچ طفره ای میرم سر اصل مطلب. این ایمیل رو علی در جواب ایمیلی برام فرستاده بود که چند وقت پیش براش فروارد کرده بودم. در اون ایمیل که براش فروارد کرده بودم، چندتا از جملاتی بود که به دکتر علی شریعتی منتسب شده اند.
...

ایمیلی که در رابطه با شریعتی بود رو تا آخر خوندم. یک نکته اینکه بسیاری از این کلام هایی که از شریعتی نقل شده بود از شریعتی نیست و البته کم هم نبود. اخیرا در ایران هم کاملا شایع شده و سخنان بزرگان رو اس ام اس میدن به همدیگه، با نام شریعتی.

مهمترین سخنی که جعل شده بود این یکی بود: دنیا را نگه دارید میخواهم پیاده شوم.

Anthony Newley: Stop the world, I want to get off.

جالب تر اینکه کسانی سخنانی رو از خودشون در میارن و مارک شریعتی رو بهش میچسبونن و میفرستن روی لاین مردمی که خودشون اهل مطالعه نیستن.

...

راستی، اگه کشک دم دستت داری (از اون کشک هایی که گرد هست و خشکه و باید بذاری توی لپت تا خیس بخوره). اگه از این کشک ها داری روزی یکی حتما بخور چون از سرطان جلوگیری میکنه.

با خوندن این چیزی که در مورد کشک گفتم، چی فکر کردی؟ اگه فورا به این فکر افتادی که حالا کشک از کجا بیارم، از اون تیپ آدمها هستی که برای القای یک ایده به مغزت نیازی به کار تخصصی و سخت نیست، مثل عامه مردم. اما اگه با خودت اندیشیدی که این صحبت در مورد کشک رو، علی از کجاش دراورده؟! ما که همچین چیزی تا حالا نشنیده بودیم! چه دلیل علمی برای این ادعا وجود داره؟ آیا دانشگاه کمبریج مقاله داده؟ توی کدوم لابراتواری در موردش تحقیق شده؟ مقاله اش توی کدوم آکادمی معتبری منتشر شده؟ - اگه این سوالها در ذهنت ایجاد شده باشه تو رو به راحتی نمیشه مورد برخورد ایده های نادرست، تحریف شده و بی منطق و بی دلیل علمی قرار داد، ولی یه نکته مهم: حتی تو هم مصون نیستی.

یه واژه ای در انگلیسی وجود داره که تو به عنوان اوستای تدریس انگلیسی باهاش آشنایی، اما بیشتر با  معنی متداول اون تا اون معنی که مد نظر منه.

اون واژه اینه:

Suggest: To tell a plan to somebody in order to think about it

اما معنی بسیار مهم دیگه ای هم داره که مکاران و خیانت کاران به بشریت روی اون بسیار کار میکنن:

Suggest: To put an idea into somebody's mind in the way that they believe it without thinking about it

القا ایده، بدون اینکه تو در موردش حتی فکر کنی. این کار از متخصصین بر میاد، بهش میگن: Power of Suggestion. ابتدا روی مغز تو به عنوان یه شخص یا یه گروه یا یه جامعه کار میشه، ذهن تو آماده پذیرا شدن ایده ها میشه، بعد ایده القا میشه و برای تو تبدیل به یه باور جاودانه میشه. اگه قبول کردی که کشک برای جلوگیری از سرطان خوبه، ببیین چه باور هایی کشک تر از کشک وجود داره که اونها رو بدون دلیل قبول کرده ای.

...